
Wszyscy, którzy w fit świecie już trochę siedzą, spotkali się z tezą, że każdy trening powinien zwieńczony zostać porządnym rozciąganiem. I jest to słuszna teza. Rozciągajmy się!
Czemu stretching to tak ważna kwestia?
Rozciąganie sprawia, że nasze mięśnie nie są przykurczone. Przez regularne treningi nasze mięśnie rosną, ale i paradoksalnie kurczą się, co zaburza pracę układu ruchowego. Regularnie wykonywany stretching zmniejsza ryzyko kontuzji, przyspiesza regenerację mięśni, stabilizuje nasze ciało np. podczas biegania.
Ile i jak?
Im dłużej tym lepiej, ale wystarczy już 15 minut dziennie, aby poprawić naszą gibkość (oczywiście, jeśli wszystkie ćwiczenia wykonujemy dokładnie, bez żadnego oszukiwania).
Ćwiczenia rozciągające nie są męczące, wręcz odwrotnie - po intensywnym treningu są jak zbawienie dla zmęczonych mięśni! Oto kilka przykładowych ćwiczeń:
![]() |
| źródło: tumblr |
Przy oby tych ćwiczeniach trzeba pamiętać, aby kolano nogi wykrocznej nie wychodziło za linię palców
(1 rys. - przywodziciel, 2 rys. - czworogłowy).
![]() |
| . |
Biodra wypychamy do przodu, stopę dociskamy do pośladka, wytrzymujemy tak ok. 30 sek. (rozciągamy czworogłowy). Aby rozciągnąć pośladki stajemy w pozycji wyprostowanej, łapiemy nogę na za kolano i dociskamy do klatki piersiowej na ok. 30 sek. Potem druga noga.
![]() |
| źródło: Men's Health |
Dociskamy łokieć (tzn. tak żebyśmy czuli to ciągnięcie). Wytrzymujemy ok. 30 sek. Potem to samo na drugą rękę (rozciągamy triceps).
![]() |
| źródło: mantra.pl |
Rozciągamy łydki i stopy. Asana "pies z głową w dół". Barki w jednej z linii z kręgosłupem. W pozycji wytrzymujemy ok. 40 sek.
![]() |
| źródło: Runner's World |
Typowe rozciąganie biegacza. Rozciągamy dwugłowy. Należy pamiętać, aby nie przekręcać bioder w bok.
A jeśli ktoś woli z filmikami...
na górne partie mięśni
Wszystkie ćwiczenia należy bardzo, bardzo dokładnie wykonywać, pamiętając o poprawnej technice!
Musicie mi wybaczyć, że wszystkie zdjęcia wyszukane z pomocą Google, ale jestem na razie bez aparatu, więc sama nie mam jak zbytnio ich zaprezentować. Jak tylko wpadnie mi w ręce jakieś urządzonko wykonujące dobrej jakości zdjęcia (nie to co mój telefon albo laptop) wtedy na pewno zobaczycie mnie w roli trenera. :D
A tymczasem żegnam się z wami moim ulubionym mottem:











uwielbiam rozciąganie po treningu :) od razu szybciej się "dochodzi do siebie" :)
OdpowiedzUsuńwww.HealthyVibes.pl
Fajne pomysły i interesujący wpis !
OdpowiedzUsuńFajnie opisany temat
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńCałkowicie się z tym zgadzam.
OdpowiedzUsuńPodobają mi się te ćwiczenia.
OdpowiedzUsuńWygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńZ pewnością skorzystam z tych informacji.
OdpowiedzUsuńTakie podpowiedzi są bardzo cenne.
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńWszystko zostało bardzo dokładnie opisane.
OdpowiedzUsuńDobrze jest to wszystko wiedzieć.
OdpowiedzUsuńZnalazłam tu wiele ciekawych informacji
OdpowiedzUsuń